Chelatacja jest to zabieg oczyszczania organizmu z toksyn, metali ciężkich i usuwania osadów wapnia, które przez lata odkładają się w tętnicach tworząc złogi. Zabieg ten polega na dożylnym podaniu pacjentowi EDTA (kwas wersenowy) oraz kwas ALA.
Wraz z wiekiem w naczyniach krwionośnych dochodzi do nagromadzenia się związków metali ciężkich i złogów lipidowo- cholesterolowych tworzących miażdżycę. W miarę upływu czasu blaszka miażdżycowa coraz bardziej utrudnia swobodny przepływ krwi, a tym samym zmniejsza ilość dostarczanego tlenu i substancji odżywczych do tkanek i komórek. Taki stan może doprowadzać do zatkania tętnic mózgowych powodując ostre niedotlenienie mózgu i w konsekwencji do udaru mózgu lub zmian otępiennych w przebiegu przewlekłego niedotlenienia mózgowia.
Miażdżyca naczyń wieńcowych prowadzi do zawału serca. Poprzez chelatację można usprawnić czynność serca i uniknąć przykrych konsekwencji zaawansowanej choroby niedokrwiennej serca.
Przy pomocy chelatacji można również uniknąć nieprzyjemnych następstw zatkania naczyń kończyn dolnych, szczególnie u pacjentów z cukrzycą. Często u tych pacjentów dochodzi do przewlekłego niedokrwienia naczyń, a dalej do zgorzeli i konieczności amputacji kończyny.
EDTA jest związkiem nieprzyswajalnym przez organizm i zupełnie nieszkodliwym. Ma on właściwości wiązania jonów metali ciężkich, takich jak: ołów, rtęć, żelazo, kadm, kobalt, cynk, nikiel i miedź.
PRZEBIEG ZABIEGU
Na terapię chelatacji kwalifikuje lekarz po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Związek EDTA jest rozpuszczany w soli fizjologicznej i podawany pacjentowi w formie kroplówki, która trwa 1,5- 2 godzin. Długość i ilość potrzebnych terapii ustala lekarz. Zazwyczaj jest to 30 lub nawet większa liczba zabiegów, aby uzyskać korzystny efekt leczenia. Przeciętnie przeprowadza się 2-3 zabiegi w tygodniu.
Zalecenie terapii w:
- chorobie wieńcowej, dusznicy bolesnej, stanie po przebytym zawale serca, stanie po założeniu stentów, by- passy
- zaburzeniach krążenia obwodowego, chromaniu przestankowym, chorobie Raynauda, Burgera
- miażdżycy naczyń mózgu, przebytym udarze mózgu
- powikłaniach cukrzycy
- owrzodzeniu i żylakowatości podudzi
- chorobie zwyrodnieniowej stawów
- chorobie Alzheimera
- zaćmie, jaskrze
- innych stanach spowodowane zaburzeniami gospodarki wapnia (m.in: zwapnieniu siatkówki, zaburzeniu słuchu, równowagi, potencji)

GABINET MEDYCYNY NATURALNEJ
ul. Parkowa 28/3, Szczecin
TELEFON
(lek. Solongo) 503 998 278
(lek. Sarantuja) 511 929 178